Масови проверки в рамките на акция „Зима“

14997031_10207744434068968_1688009935_nС цел ограничаване на предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия през есенно- зимния период с рисковите групи участници в движението (пешеходците, водачите с лисващ или малък практически опит за движение при есенно-зимни условия, шофиращите неподготвени за сезона и с неизправни осветителни системи автомобили), и поради необходимостта от насочване вниманието на водачи и пешеходци към специфичните рискови фактори за пътни злополуки, за времето от 1 до 30 ноември ще се проведе традиционната акция “ЗИМА”, включваща три основни етапа:

От 01 до 10 ноември –кампания „С безопасно пътно превозно средство през зимата”, насочена към водачите на пътни превозни средства – велосипеди, превозни средства с животинска тяга и т.н.

От 11 до 20 ноември – кампания „Пешеходци и водачи за толерантност на пътя”, насочена към пешеходците и поведението на водачите спрямо тях.

От 21 до 30 ноември –кампания „Безопасно шофиране през зимата”, насочена към водачите на моторни превозни средства, техническата изправност на автомобилите и поведението на водачите спрямо пешеходците.

В рамките на всяка от трите кампании ще бъде обявен по един ден без жертви на пътя, както следва:

02 ноември – Ден без велосипедисти – жертви на пътя;

16 ноември – Ден без пешеходци –жертви на пътя;

30 ноември – Ден без водачи и пътници в МПС – жертви на пътя.

В хода на контролната си дейност по време на акция „Зима”, както и през целия есенно-зимен период, пътните полицаи ще контролират изправността на всички светлинни източници и светлоотразителна сигнализация на пътните превозни средства. Активно ще се следи за изправността на осветителните системи и сигнализацията на велосипеди, пътни превозни средства с животинска тяга, селскостопанска техника и др., както и спазването на задължението по Закона за движение по пътищата от страна на велосипедистите – да носят светлоотразителни жилетки в тъмната част от денонощието, извън населените места и при намалена видимост. Пътните полицаи ще насочат вниманието си към водачите, които се движат с включени допълнителни светлини за мъгла, без да е налице намалена видимост, снеговалеж, дъжд или други подобни условия.

Сред негативните фактори през есенно-зимния период е липсващото или недостатъчно улично осветление в населените места, включително и на най-уязвимите участъци, пешеходни пътеки и кръстовища, отсъствие на хоризонтална маркировка в населените места и извън тях. Основна предпоставка за инциденти е намалената светла част от денонощието, при запазена висока интензивност на движението на автомобили и пешеходци във вечерните и сутрешните часове, по тъмно. Значителна част от моторните превозни средства са с нерегулирани и неизправни светлини, двуколесните превозни средства, селскостопанска техника и каруци най-често са с липсващи или неефективни светлоотразители. През този период нараства броят на произшествията с неподготвени за зимата автомобили- движещите се с износени гуми на мокри, заснежени и заледени пътни настилки. Участниците в движението не познават достатъчно и подценяват рисковите фактори от намалената видимост.

През целия есенно-зимен период засилен ще бъде и контролът за технически неизправности на МПС, създаващи предпоставки за пътни инциденти /износени гуми, неизползване вериги за сняг, при въведено задължение/. Ще се извърши оглед на уличното осветление в населените места и ще се изготвят предписания към съответните органи на местното самоуправление за осветяване на най- невралгичните точки от уличната мрежа с повишена опасност за пътни произшествия с пешеходци – улични отсечки, райони на спирки на обществения транспорт, пешеходни пътеки, кръстовища и т.н. Ще се извърши и оглед по състоянието на пътните платна, липсващата и неизправна вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка, създаващи реални предпоставки за ПТП, и при необходимост ще се изготвят предписания за отстраняване на констатираните нередности.

През миналия зимен период – 01.11.2015 г. – 31.03.2016 г., на територията на страната са настъпили 2605 тежки ПТП, при които са загинали 237 и са били ранени 3170 участници в движението по пътищата.

По вид участник в ПТП броят на загиналите през миналия зимен период (2015/2016 г.) е: водачи – 108 – 45,57% от всички 237 загинали (при 1299 ранени); пешеходци – 69 – 29,11% от всички 237 загинали (при 792 ранени), пътници – 60 – 25,32% от всички 237 загинали (при 1077 ранени), и работници на пътя – 0 (при 2 ранени).

През зимния период 2015/2016 г. са настъпили 39 ПТП с участието на велосипеди и 13 – на ППС с животинска тяга. През същия период в 97 случая ПТП са с участието на мотоциклети и мотопеди (съответно 76 и 21). При 146 ПТП с посочените видове ППС са загинали 10 (0,42% от 237) и са били ранени 153 (4,83% от 237) участници в движението по пътищата.

Изнесената статистика сочи, че управлението на двуколесни ППС и на ППС с животинска тяга през зимните месеци НЕ Е ИЗКЛЮЧЕНИЕ, а 5,72% от всички 2605 настъпили ПТП през зимния период 2015/2016 г. са именно с ППС от посочените категории.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.