СЪДБОВЕН 4-И МАЙ: Пътят от разцвета до краха на мина „Станянци“

Мина „Станянци” остана в историята. Поне засега. От днес – 4 май, предприятието официално спря работа. Повече от половин век рудникът добиваше, преработваше и пласираше лигнитни въглища. Основен контрагент за произведеното енергийно гориво беше ТЕЦ „Бобов дол“.

Историята разказва, че в района на село Станинци преди много години са открити залежи на лигнитни въглища, които са с животински произход и са ниско калорични. Мината е проучена като находище на лигнитни въглища и разработвана като такава преди повече от 100 години. Тогава се е казвала „Свети Стефан“.

В сегашния си вид мина „Станянци“ функционира без прекъсване от 1967 г. 

Въглищата се добиваха от южния склон на Видлич планина в непосредствена близост до границата с Република Сърбия. Те се използваха като енергийно гориво в ТЕЦ „Марица изток“, а в последните години и в ТЕЦ Бобов дол.

Близо 300 души работеха в мината през последните години, като 180 от тях бяха от Годеч. През осемдесетте години на миналия век в мината са работили малко над 400 човека. Това се е дължало главно на геоложките дадености, а именно дълбокото залягане на въглищния пласт, което предполагало по- голям обем изкопни и извозни работи, а оттам и повече ангажирани хора и техника. През този период е имало и по- висок разход на електроенергия в национален мащаб, следователно и повишено търсене на въглища.

Алтернативните възобновяеми източници на електроенергия – като слънчева енергия, водна, вятърна, биогорива и др., още не са били достатъчно развити.

В мината са намирани много древни останки и необичайни полезни изкопаеми – множество фосили, следи от праисторически животни, гипс, самородна сяра и др.

Днес – 53 г. по-късно, мина „Станянци“ хлопва кепенците. Както „Актуален глас“ писа (ВИЖ ТУК), причината за преустановяването на дейността й е рязкото намаляване на месечните заявки на количество въглища от страна на ТЕЦ „Бобов дол”от началото на годината, което е довело до влошаване на финансовото състояние на дружеството.

Икономическата ситуация се усложнила и след влязлата в сила от 21 март тази година Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол.

По този повод ръководството на дружеството е взело решение да предприеме необходимите действия и процедури по консервиране на съоръженията и временно прекратяване на дейността на мината.

От днес 145 души са на трудовата борса. Работниците са освободени, като ще имат различни варианти за обезщетения, които са предвидени в законодателството.

Изпълнителен директор на мина „Станянци“ е инж. Васко Марков. Четвърт век той посвещава на предприятието, като през последните 10 години го оглавява. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.