На 1 март подаряваме мартеници на своите близки по една мартеница – за здраве и сила през годината. Според българската традиция на 1 март започва новата стопанска година. На 1 март хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. Те се носят или до 9 март – църковния празник на Свети 40 мъченици, или до 25 март – Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото виждане на щъркел, на лястовица, кукувица или на цъфнало дърво.
В народната традиция пролетта идва с Баба Марта. Нейният двойствен образ – ту весел, ту сърдит – представя женското начало, което ражда живота, и в същото време – пак женското, но стихийно, рушащо начало.
Днес отбелязваме и Сирни Заговезни. Седем седмици преди Възкресение Христово и ден преди началото на Великия пост, е Неделя на Всеопрощението. По време на богослуженията църковните текстове призовават християните да простят и да поискат прошка.
Денят е известен и като Сирни Заговезни и на него се спазват различни обреди и обичаи. Трапезата е без месо и семейни събирания са част от обредността на празника. В православната традиция взаимното опрощение е най-важно за днешната Сиропустна Неделя, преди началото на Великия пост.