Първият Европейски ден без загинали на пътя ще се проведе на територията на Европа на 21 септември – сряда. Инициативата е на Европейската мрежа на службите на пътна полиция TISPOL и е подкрепена от европейския комисар по транспорта Виолета Булц, Европейския съвет за безопасност на транспорта и службите на пътна полиция на 30-те държави-членки на TISPOL, националните правителства, общинските и местните власти, неправителствени организации.
Ейдън Рийд, президент на TISPOL отправя специално послание към всички участници в пътното движение. В него се казва:
„В началото на десетилетието постигнахме значително ограничаване на загиналите и тежко ранените при пътни инциденти, но през последните две години тази тенденция се промени. Особено важно е отново да съсредоточим вниманието си към усилията, необходими за постигане на целите на Европа 2020 – намаляване поне наполовина на жертвите на пътя в сравнение с периода до 2010 г. Уверени сме в тях, убедени сме, че усилията на правителствата могат да доведат до драстично намаляване на загиналите и ранените. Вярваме, че с индивидуалния принос на всеки един от нас ще постигнем очаквания голям резултат.”
В изявлението си Ейдън Рийд подчертава: „Без жертви на пътя трябва да е нашата цел всеки ден, не само на 21 септември. Убеден съм, че операцията EDWARD може да има голям успех, независимо дали ще постигнем нулева смъртност в този ден, тъй като инициативата е достъпен начин да повишим вниманието по темата.“
Президентът на TISPOL призовава всеки oт нас да поеме личен ангажимент за безопасно поведение на пътя, като припомня на околните основните правила и послания на Европейската мрежа на службите на пътна полиция и се подпише под тези правила на сайта на TISPOL – www.tispol.org/еdward
Всеки ден по пътищата на Европа загиват около 70 човека, други 370 биват ранявани, се казва още в посланието Ейдън Рийд.
На 21 септември всеки час ще следим дали успяваме да изпълним своя ангажимент, обявява Ейдън Рийд и подчертава: „Ако в тези 24 часа успеем да постигнем нула жертви на пътя, това означава, че ще можем и занапред”.
Водачи и пешеходци, помислете как шофирате, как се движите по пътя.
Помислете как да намалите рисковете – ползвайте предпазен колан, шофирайте със съобразена с пътните условия скорост, не употребявайте алкохол или упойващи вещества, не говорете по телефона, докато сте зад волана.
Помислете за близките и приятелите си.
Намаляването на жертвите и ранените на пътя продължава да е приоритет.
Ако всеки един от нас поне с малко промени поведението си за повече сигурност на пътя, заедно ще спасим човешки живот и ще променим съдби.
Подкрепата на всеки е решаваща.