20 май е Световният ден на пчелите. Малцина вероятно знаят, че 35-годишният ветеринарен лекар от Годеч – Росен Александров, се грижи за здравето на най-важното живо същество на планетата.
Д-р Росен Александров е роден през 1989 г. в Годеч. До 8 клас учи в местната гимназия, след което продължава в Професионалната гимназия по ветеринарна медицина и селско стопанство „
След като завършва средното си образование, кандидатства в Тракийския университет в Стара Загора, където го приемат от първия път.
След 5 години и половина обучение днес Росен Александров освен магистър ветеринарен лекар притежава и магистърска степен по специалността „Санитарна микробиология и безопасност на храните“.
Интересът към професията се заражда в детските му години. Закърмен е с любов към животните. Отраства покрай баща си, който е дългогодишен животновъд.
Освен че помага в отглеждането на животните, от малък се грижи за тях. Няма да забрави как като дете изражда малки агнета и телета.
Веднага след дипломирането си през май 2013 г. годечанинът кандидатства за работа в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), където не след дълго го приемат.
Започва като ветеринарен лекар в направление „Контрол на храните“. По-късно се премества в Отдел „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“, където е и до днес.
Занимава се основно с болестите по пчелите.
Ежедневно д-р Росен Александров изследва здравето на пчелите, пчелните пити, извършва прегледи на пчелни семейства, поставя диагнози, назначава лечение и дава съвети.
В Годеч съществува пчелно дружество „Крилце“. В него участват около 50 души. Основано е през 2012 г. Негов председател е Елена Стойчева от село Разбоище.
През февруари, когато пчеларите традиционно почитат своя покровител – Свети Харалампий, считан за първия, който е открил лечебната сила на меда, членовете на дружеството отчетоха от добра към много добра пчеларска година.
Те споделиха и някои от проблемите, които стоят пред тях, сред които болестта „Синдром на празния кошер“, в който пчелите напускат пчелните кошери и не се връщат.