Реставратор възстановява стенописи на 700 години в църква, близо до Годеч

Снимки: bTV Новините

От 2017 г. в село Беренде се правят стъпки за спасение на храма „Св. Петър и Павел“. (ВИЖ ТУК) Самото село е почти обезлюдено, намира се близо до западната граница. А стенописите в храма са историческо богатство за страната ни.

Сам, в нищото, реставраторът Владимир Цветков се бори да спаси 700-годишната история, закодирана в цветовете на светите ликове, информира bTV.

„Нашата работа е да спасим стенописите във вида, в който са стигнали до нас. Съпреживява се всеки квадратен сантиметър, всеки малък фрагмент. Никога не съм се запитвал защо. Това е нашата памет“, разказва Цветков.

Борбата за съхранението на църквата „Св. Петър и Павел“ край село Беренде продължава повече от 3 години. Едва през юни миналата година започна реставрационна работа по нея.

Идеята тръгнала от покойния проф. Божидар Димитров, който първоначално искал да мести стенописите в музея.

Покривът и дренажа вече са ремонтирани, път до църквата вече има, въпреки, че е черен и труднопроходим.
През 1927 г. храмът, датиран от времето на Второто българско царство, е обявен за народна старина. През 60-те стенописите са обявени от национално значение, а през 1978 г. църквата е обявена за художествен паметник.

„От наша гледна точка църквата е по-специална с това, че е оцеляла без да бъде разрушена вече над 700 години. Много са малко църквите в България от това време, които са запазени изцяло като градеж, като архитектура. Също така нейната стенописна програма е запазена също изцяло. Ние можем да видим. За съжаление някои от стенописите са много разрушени. Има един фрагмент на западната фасада на църквата, на който е изобразен Цар Иван Асен II, което личи по надписа, който е запазен до това изображение, а именно Цар Иван Асен II – на всички българи. Този фрагмент е заснет на времето от Карл Шкорпил, направено е копие от мястото, но за съжаление неговата съдба е неизвестна. Това е един много рядък документ“, разказва още реставраторът.

Съвсем скоро църквата ще бъде отворена и за първи път ще бъдат видени ценните й стенописи-реставрирани.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.