Годеч има свое училище от епохата на Възраждането през далечната 1848 година. Недалеч от извора на река Нишава, даскал Младен превръща бащината си воденица, сгушена в зеленината, в килийно училище – първи духовен център за светско образование.
През 1887 г. се построява специална училищна сграда, която е служила дълги години за начално училище. От 1931 г. в същата сграда се премества прогимназията.
Днес от нея няма и помен. Намирала се е в непосредствена близост до църквата „Свети Димитър Солунски Чудотворец“.
През 1931 г. е построена сградата на НУ „Христо Ботев“ по проект на известния чешки архитект Ян Колар.
През 1962 г. е основана гимназията. Тя бързо става притегателен център за будните деца от бедната годечка околия. Обстановката в училището е мизерна, липсват учители по някои предмети, но желанието да се помогне за укрепване на забележителната придобивка е огромно. Изявени ученици от горните класове влизат в часове при по- малките. Мнозина донасят от домовете си вещи за обзавеждане. Още от основаването си гимназията развива разностранна художествена самодейност. Сформират се хор, отделни певчески групи и танцов състав, подготвят се за сцената интересни вълнуващи драми. На училищната сцена изгрява талантът на Васил Попилиев, един от известните български артисти.
Учениците от новооткритата гимназия се настаняват в сградата на началното училище. Първият випуск е наброявал двадесет и четири ученици, като броят им нараства с всяка следваща година. „Кръстник“ на гимназията е Борис Манов, най-авторитетната личност в града и личен приятел на проф. д-р Асен Златаров. Първият директор на учебното заведение е Стоян Георгиев от град София. Негов достоен заместник е Младен Йорданов от село Шума, който ръководи близо четвърт век най-авторитетното училище в града. През 1964 г. с въвеждането на задължителното осмокласно обучение гимназията се обединява с основния курс. От 1981 г. гимназията става Единно средно политехническо училище”, от 1992/1993г. – Средно политехническо училище, а впоследствие – Средно общообразователно училище и обхваща ученици от пети до единадесети клас.
През 2014 г. в училището е въведен и начален етап на обучение.
Днес в СУ ”Проф. д-р Асен Златаров” се обучават над 300 ученици от 1-ви до 12-ти клас . През изминалите години в гимназията работят талантливи учители, които с всеотдайния си труд допринасят за развитието на образованието в града. Достойни приемници на утвърдилия се авторитет Младен Йорданов са: Димитър Мишев – директор, Лалова – зам.-директор, Людмил Илиев – зам.-директор, Тодор Раденков- зам.-директор, Людмила Иванова – директор, инж. Светла Дренска – пом.- директор.
От 1994 г. директор на гимназията е Илина Николова. През трудните години на прехода тя успя да сформира добър екип от педагози и да затвърди авторитета на училището. От 2008 г. зам.-директор е Велин Иванов.
През 2017 г. НУ „Христо Ботев” и СУ „Проф. д-р Асен Златаров” са преобразувани чрез сливане в СУ ”Проф. д-р Асен Златаров”.
Благодарение на спечелени проекти и със средства от училищния бюджет материалната база е значително подобрена и отговаря на съвременните изисквания за европейско образование. В момента училището разполага с модерно оборудвани кабинети по география, история, биология, изобразително изкуство, информационни технологии, физика и химия. За провеждане на съвещания и училищни тържества са изградени заседателна и ритуална зала.
От основаването си до днес СУ”Проф. д-р Асен Златаров” подготвя учениците за успешна реализация в различни области на живота, те стават лекари, учители, инженери, юристи, икономисти, музиканти, художници, научни работници. Приемствеността в образователните традиции е силна, доказателство за което е фактът, че всяка година годечките ученици влизат в най-престижните висши учебни заведения.