Подземно срутване или човешка дейност? Този въпрос не спират да си задават жителите на община Своге, след като река Искрецка – един от най-големите притоци на Искър в Софийско, пресъхна без видима причина, а местната власт въведе бедствено положение заради безводието.
На 18 август река Искрецка се върна в коритото си, а причините за внезапното й пресъхване все още остават неясни.
Според хидрогеолозите причина за изчезналата вода е разместване на земните пластове след земетресение, разрушена стена или галерия и последвало запушване. Такъв случай е имало вече преди години.
От туристическо дружество „Понория“ и риболовен клуб “Балканка” изтъкнаха друга възможна причина за пресъхването на реката. Според тях тя е спряна на прохода Петрохан, за да се захранят с нея частни ВЕЦ централи.
От години природозащитници алармират тревожно, че водата от постоянните източници под връх Ком се отвежда за употреба от ВЕЦ-ове. Още преди 10-ина година годечки общественици с тревога обявиха, че водата на Годеч също се прихваща и отклонява към частни ВЕЦ централи, които се намират в Западна Стара планина.
През 2013 г. темата беше водеща за „Актуален глас“, като дадохме думата на експерти и чухме мнения с широк спектър от гледни точки. Сред тях беше и тази на видния геолог от Годеч – Найден Каралеев. Тогава той пръв сигнализира, че по-голямата част от водата на Годеч се отвежда за ВЕЦ централи край Петрохан.
„Ако продължава да не бъдат пуснати тези извори да текат по собствените си корита, нашата община ще заприлича на пустиня. Изворите са пренасочени най-вероятно от Национална електрическа компания (НЕК) за нищожни количества произвеждане на електроенергия във ВЕЦ-овете в Бързия. Трябва да се спре отклоняването на нашата вода в Северна България. Рано или късно ще проплачем всички“, прогнозира Каралеев, който над 10 години е работил по проучване на полезните изкопаеми в община Годеч.
„Не е отклонена нашата вода за тях, а за нас е отклонена малко вода, колкото за питейни нужди“, обяви тогава и Нина Каралеева, която е част от инициативна група за водата на Годеч.
„17 реки са взети от нашия Годеч. Превърнали сме се в истинска пустиня. Изчезнаха животински и растителни видове“, с притеснение алармира видната историчка.
Снимки: Владимир Вангелов, Петър Боздански, Фейсбук