Жителите на Годеч и селата продължават да коментират тежкия инцидент от неделя сутринта, при който бус с 30 афганистанци катастрофира край село Туден, а шофьорът загина на място.
След инцидента властите разследват канал за трафик на бежанци през Годеч.
Според местното население заради липсата на полицейско управление в Годеч нелегалният трафик в района процъфтява. От май месец тази година РУ Годеч беше преструктурирано в полицейски участък със служители от 8.30 до 17.30 часа. И така – местните казват, че разчитат на униформените от Костинброд. И по тяхна информация броят на престъпленията значително се е увеличил. А мигрантите често са сред тях, обикалят дори къщите и искат храна и вода. Затова и местните настояват чрез подписка полицията да се върне.
Часове преди тежката катастрофа край Туден, почти на същото място, към 7 вечерта в събота, трима бежанци пресрещат пътя на Кирилка Стаменова и я принуждават да спре с автомобила си.
„Едното момче ме спря с колата, вода ми поиска и почна да обяснява, че парите са им взети, взети са им телефоните, дрехите, всичко. Те явно са оставени на Разбоище и им е казано, че е Сърбия, но не беше Сърбия. Аз им казвам – това е България. Момчета, на около 18 години, и тримата. И аз се обадих на 112, подадох сигнал. Пет пъти се обаждахме на 112, които не дойдоха. В 9 часа дойде Гранична”, разказа пред Нова телевизия Кирилка Стаменова.
Мигранти, оказва се, ежедневно обикалят Годеч и региона, потвърждава и кметът на града – Радослав Асенов.
„За съжаление и аз получавам такива сигнали от наши съграждани. Че на практика има бежанци, които си обикалят съвсем необезпокоявано из населените места без никакъв контрол”, твърди Радослав Асенов.
Потокът от бежанци се засилил през пролетта, след като РУ Годеч е преструктурирано в участък.
„Ако един наш жител подаде сигнал до полицията в Костинброд, докато дойде патрул от Костинброд, минава около един час. Има участък, който не е ефективен, поради това че не е обезпечен с автомобили. Поради това че не излиза автопатрул оттук. Нямаше неразкрито престъпление в община Годеч, сега в момента не знаем – лягаме си и не знаем как ще се събудим и какво ще ни липсва“, споделя градоначалникът.
За да се върне Районното в пълния му капацитет, жителите на Годеч организираха подписка.
„Вече трети ден продължава. Над 1000 човека, доста активно, дойдоха специално заради подписката в подкрепа на районното. След 17.30 часа няма полиция, която да се грижи за обществения ред на територията на града и 19-те села към него“, посочва Методи Тодоров.
Да се подпише дойде и 78-годишната Теменужка.
„Не съм спокойна, защото границата тук е близо. Мигранти…, ще влезе някой, ние сме стари хора“, заяви Теменужка Миланова.
В позиция до Нова телевизия от МВР посочват, че полицейският участък в Годеч работи пълноценно и информация за мигранти в района няма. И още – разположени са достатъчно сили и средства за опазване на обществения ред.