Символът на духовността в Годеч – отец Тодор, празнува 70-годишен юбилей днес – 20 ноември. Тодор Тошев произхожда от врачанското село Косталево. Израснал е в бедно работническо семейство. Още от малък е закърмен с православието. Става свещеник през 1980 г. Учил е в Черепишката духовна семинария 6 години, а след това в Софийската духовна семинария още 4 години.
5 години е бил свещеник в храма „Св. Кирил и Методий“ в София. След това идва в Годеч, където служеше доскоро.
И въпреки че не е годечанин, той обожава града и затова посвети живота си на него. Цели 36 г. ревностно и всеотдайно служи в Годеч за доброто на всички жители.
Духовникът вече няма да служи в Годеч, а в София. Назначен е за празничен свещеник в старинния храм „Св. Петка Стара“ в центъра на столицата
Отец Тодор е жива легенда и където и да служи, той винаги ще има много специално място в сърцата и душите на много годечани. Няма човек, когото да не познава. Няма дом, в който да не е влизал. Съпътства живота на всекиго – от раждането до смъртта. И освен брилянтен проповедник и изповедник поп Тодор се слави като добър оратор и блестящ певец.
„Актуален глас“ поднесе букет с цветя на юбиляря в столицата
Независимо от обстоятелствата, то едно е ясно – отец Тодор ще остане голямо име в историята на Годеч и на цялата православна църква.
Той е всенароден любимец. Символ не само на духовността, но и на мъдростта. На скромността и човещината.
През 2021 г. отец Тодор стана протойерей. В тази по-висока свещеническа степен той бе ръкоположен от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп.
„Отец Тодор беше повишен в духовно звание – получи офикия „протойерей“, което означава пръв сред свещениците, сред йерейте. Тази година той навършва 45 г. служение в тази енория. Служение, което е изпълнено наистина с усърдие, голяма вяра, с преданост към църквата и Бога, към верния народ. Според своите сили и възможности се е стремял, дай Боже и занапред, да бъде изряден свещенослужител и най-вече да бъде за пример на хората“, заяви тогава в специално интервю пред „Актуален глас“ дядо Поликарп.