Пчеларите в Годеч бият тревога на празника си: Пчелите изчезват мистериозно, кошерите остават празни!

Пчеларите от дружество „Крилце“ в Годеч почетоха своя покровител св. Харалампий, покровител на меда и пчеларите. В ресторант „Куатро“ се събраха пчелари и активни производители на мед от общината.

Епископ Кирил отслужи литургия и водосвет и освети меда, който бе донесен от медопроизводители в района.

Добра пчеларска година отчетоха членовете на дружеството, но изразиха притеснение от Синдрома на празния кошер, в който пчелите напускат пчелните кошери и не се връщат.

„Добра беше 2022-ра като продукция, тази обаче няма да е добра. Има много умрели кошери, пчелите ги напускат и не се връщат, дезоринетирани са. Причините са комплексни, хербициди, акари, топлото време. Но има и други фактори за смъртността“ смятат пчеларите.

В местното пчеларско сдружение участват 48 души. Основано е през 2012 г. Негов председател е Елена Стойчева от село Разбоище.

Кметът на Годеч лично поздрави годечките пчелари по случай празника им.

Радослав Асенов пожела годината да е благодатна и изрази готовност да бъде полезен и да съдейства на инициативите на пчеларите.

Елисавета Деянова (вдясно) е най-новият член на обществото на пчеларите. Започнала своя път в пчеларството през лятото на 2022 г. Има един кошер, който й е подарък от кака й Райна Асенова (вляво), която я е запалила по пчеларството.

Богдан Александров е потомствен пчелар вече 15 години. Учил се на занаята от своя баща. Отглежда 18 кошера в махала „Найденова“. И той с тревога говори за празни кошери и умиращи пчели.

„Лошото е, че доста от пчелите напускат кошерите и не се връщат, а медът си остава вътре.“

33-годишният Владимир Андреев от село Връдловци за първи път присъства на празника на пчеларското дружество „Крилце“. Занимава се с пчеларство от 2 години. Грижи се за 5 кошера в село Връдловци, където живее със семейството си.

Владимир и майка му Копринка Андрееви 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.