Високопоставен шеф на полицията в Испания посрещна 2017-а година в Годеч. Очите и ушите на полицията в Мадрид изкара новогодишните празници в Годеч, засече го човек на „Актуален глас”.
От съображения за сигурност ще скрием името му зад инициалите A.P. Героят ни рядко показва лицето си в публичното пространство, няма дори и Фейсбук, избягва снимките и показването пред масова аудитория.
Вече 35 години бори тежката престъпност в Мадрид. В началото на кариерата работи на летището в испанската столица, където е шеф на отряда за борба с наркотиците.
A.P. израства в семейството на полицаи. Баща му, дядо му, чичовците му работят в службите. Още като малък решава, че ще тръгне по техните стъпки. 18-годишен, кандидатства във Военната академия.
Веднага след завършването си започва работа.
Днес A.P. поема цялата информация за тежки престъпления на територията на цяла Испания.
От контролен център в Министерството на вътрешните работи на Испания той получава данни, които филтрира и дава команди по съответни звена и длъжности.
Пръв научава къде какво се случва – от трафика на хора до тежки убийства. Под негово ръководство работят 8 души.
Главно се занимава с трафика на дрога и наркомафията. Разкрива, че Испания е главният вход на кокаина за цяла Европа. И на хашиша – заради близостта с Африка.
Разказва, че в Европа има стари и нови пътища на дрогата. България е сред крайните точки в системата по разпространение.
У нас тя влиза през Турция. Подчертава, че в България дрогата само се консумира, без да се складира, за разлика от Румъния.
Началната точка на дрогата е Южна Африка. Оттам с камили поема по пътя из Европа.
„Режат гърбиците на камилите, вкарват пакетите с наркотици, зашиват ги и тръгват по пустинята”, разказва испанецът.
Пред „Актуален глас” той разкрива как се забогатява от търговията с наркотици.
„Извлекът от листата на растението кока се смесва с бензин, амоняк и други токсични продукти, цялата смес се бърка добре до получаване на гъста еднородна смес”, описва начина, по който се произвежда белият прах.
„Кокаинът от Южна Америка никога не може да дойде в Испания чист, натурален продукт. Идва около 80-90 % чист кокаин, останалото са примеси. Чистият кокаин продължава да се смесва , след това многократно се препродава, и докато стигне до улицата, крайния потребител, остават само 5 % чист кокаин”, продължава с тънкостите на наркобароните той.
„Този краен продукт съсипва всички органи. Убива невроните в мозъка. Води до шизофрения, психични болести”, изброява последиците след употребата на наркотици топченгето.
Разкрива, че в България се консумира много кокаин и разказва за българска следа от 2016 година.
При специализирана полицейска акция между родното МВР и полицията в Мадрид са заловени 22 българи, превозвали тютюн и машини за производство на цигари.
Разказва, че с цел обмяна на опит, често негови колеги биват командировани у нас.
„Много специалисти от Испания идват по българските граници, за да учат полицаите как да работят, да са по-подготвени”, споделя A.P.
Испанската полиция разполага с много точна и подробна информация за лицата от кримиконтингента, които са в неизвестност и се издирват по цял свят.
„Българската полиция контролира трафика на хора, автомобили и т.н. Когато наши служители са изпратени тук, те помагат с информация, данни. Ако през границата преминава съмнителен човек, веднага се консултират с информацията, която имат испанските полицаи – дали ги търси Интерпол, имат ли криминални издънки по други страни и т.н.”, обяснява той.
Антимафиотът е преживял немалко инциденти, вършейки служебните си задължения.
През 1988 година, когато е на 23 години, камион със 70 кг. експлозив избухва на метри от мястото, на което се намира той.
Няма да забрави ужаса от три тежки самолетни катастрофи с много жертви, станали по време на негово дежурство. А.P. споделя, че въпреки риска на работното си място, никога не е мислил да се откаже от полицейската работа:
„От малък съм израснал в квартал, където е имало престъпност. Свикнал съм…”
Разказва, че населението има особено уважение към служителите на реда. Гледа ги с респект и признателност.
A.P. е на мнение, че България е страна, която започва да расте икономически. Социалното съзнание също се променя. Смята, че страната ни трябва да прогресира в мисленето. Това обаче не става лесно, нещата се случват лека-полека, а и трябва време.
„Испанците са широко скрени – хора, които имат респект към различните форми на мислене, и към избора на всеки човек и пътя му, по който иска да поеме в живота“, дава пример той.
На въпроса на „Актуален глас” дали една жена може да бъде начело на МВР, произхождайки от ситуацията у нас, където силовото министерство е ръководено от Румяна Бъчварова, той отговаря:
„Няма никакъв проблем. Всяка жена с образование трябва да има същите права, които има един мъж – както по отношение на позицията, която заема, така и чисто икономически.
В контекста на разговора полицейският шеф разказва, че в Испания има закон за равнопоставеност между жените и мъжете.
Харесва Годеч и го намира за място, което се променя с времето.
„Всеки път го виждам все по-добре. Видях, че имате спортна зала, което е нещо много важно за младежите, резиденция за възрастни хора, сградата на общинската администрация е подновена, здравен център, а най-важното е, че имате рехабилитация на главния път за града”, изрежда успехите на Общината през последните години.
Накрая A.P. поздравява годечани по случай новата 2017-а година, пожелавайки им здраве и подобряване на икономическото състояние на всички.
„Ако имаш пари, но нямаш здраве, не можеш да се радваш на живота”, завършва той.