В очакване на Бъдни вечер

Днес е денят преди раждането на Христос, в който приключват 40-дневните коледни пости, започнали на 15 ноември.

На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетен брой – 7 – колкото са дните на седмицата или 9 – колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия – колкото са месеците в годината.

Сред ястията на масата са сарми, чушки, боб, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино. 

На масата се слага и обреден хляб, а докато го месят, жените пеят песни и изпълняват ритуали. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се слага и дрян за здраве.

Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата.

Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това, трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.

Преди да се седне на масата вечерята непременно трябва да бъде кадена с тамян, обикаля се и цялата къща, за да се прогонят злите и нечисти сили от дома.

Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат къщите на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания.

Според някои народни вярвания Богородица е родила Иисус на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.